

Autor: Pavel Frček
24.02.2025
Ako správne vybrať kŕmidlo pre hydinu?
Ak sa rozhodnete chovať hydinu – či už kvôli čerstvým domácim vajíčkam alebo na spestrenie jedálnička krehkým kuracím, kačacím či husacím mäsom – je dôležité zabezpečiť jej kvalitnú stravu. Spokojnosť a úžitkovosť každého chovaného zvieraťa úzko súvisí s plným žalúdkom!
Krmivo by ste mali vždy podávať v kŕmidle, nikdy priamo na zem. Nielenže tak predídete jeho znehodnoteniu plesňami a inými patogénmi, ale tiež zabezpečíte hydine lepší prístup ku krmivu. Ak máte možnosť, môžete sliepkam, husiam či kačkám umožniť voľný výbeh, kde si samy nájdu hmyz a ďalšie prírodné pochúťky. Nezabúdajte však, že ich základná kŕmna dávka by mala byť vždy ľahko dostupná a na rovnakom mieste, aby si ju nemuseli hľadať voľne rozhádzanú.
Pri výbere vhodného kŕmidla pre hydinu je potrebné vziať do úvahy niekoľko základných kritérií:
Druh chovanej hydiny
Najjednoduchšia situácia je pri sliepkach, kde môžeme zvoliť prakticky akýkoľvek typ kŕmidla a riadime sa skôr nižšie uvedenými kritériami. Pri ostatnej hydine zohľadňujeme jej veľkosť – ak ide o kuriatka, prepelice alebo holuby, je potrebné veľkosť kŕmidiel prispôsobiť ich telesnej konštitúcii. Pri chove vodnej hydiny je dobré myslieť na to, že husiam aj kačkám vyhovuje skôr mäkké, vlhké krmivo, na ktoré majú zobák optimálne prispôsobený. Preto sa najčastejšie využívajú rôzne formy žľabových kŕmidiel a misiek.
Počet kusov
Pri voľnom chove je dôležité zabezpečiť, aby mal každý jedinec pohodlný prístup ku krmivu. To znamená, že je potrebné zvoliť dostatočný počet kŕmidiel a rozmiestniť ich v optimálnej vzdialenosti od seba. Ak chováte väčšie množstvo hydiny, napríklad sliepky, je lepšie použiť viac menších kŕmidiel než jedno veľké. Dominantné jedince môžu brániť slabším kusom v prístupe k potrave, čo vedie k ich strádaniu a následnému poklesu úžitkovosti.
Tento problém sa môže objaviť pri akejkoľvek hydine, ale najčastejšie sa vyskytuje práve pri sliepkach. Preto je vhodné mu predchádzať už od začiatku správnymi chovateľskými opatreniami.
Typ použitého krmiva
Hydinu najčastejšie kŕmime kŕmnymi zmesami, ktoré môžu byť suché alebo vlhké. Pri suchých zmesiach môžeme použiť nášľapné, tubusové aj žľabové kŕmidlá, zatiaľ čo pri použití mokrých zmesí je najlepšie vybrať žľabové kŕmidlá, či už pozinkované alebo plastové. Možné je tiež použiť jednoduché misky, ich nevýhodou je však zbytočné plytvanie krmivom pri jeho rozhadzovaní.
Asi najpopulárnejšou formou kŕmidiel sú tubusové kŕmidlá, ktorých výhodou je jednoduchá obsluha a relatívne veľká ochrana krmiva pred plytvaním i vonkajšími vplyvmi. Môžeme si vybrať z celej škály veľkostí tubusov podľa počtu chovaných kusov hydiny. Dobrou voľbou môže byť aj umiestnenie kŕmidla na nožičky alebo jeho zavesenie (vždy vo výške, ktorá bude ľahko dostupná). Tubusové kŕmidlá sú určené pre kŕmenie sypkými krmivami a kŕmnymi zmesami.
Samoobslužné kŕmidlá
Najčastejším typom samoobslužných kŕmidiel sú nášľapné kŕmidlá. Ich výhodou je, že dobre chránia krmivo pred hlodavcami, divokými vtákmi a poveternostnými vplyvmi. Musíme však počítať s tým, že hydina sa ich musí naučiť používať. Väčšinou to trvá približne týždeň, počas ktorého je potrebné ponúkať sliepkam krmivo aj napríklad z misiek alebo iných kŕmidiel. Do nášľapného kŕmidla je vhodné umiestniť veľmi atraktívne krmivo, ktoré sliepkam chutí. Zároveň je možné ho spočiatku zaťažiť nejakým závažím, aby sa hydina naučila, ako ho správne používať. Pri nášľapných kŕmidlách je tiež dôležité prispôsobiť ich počet celkovému množstvu hydiny – zvyčajne sa počíta jedno kŕmidlo na 4 až 5 jedincov.
Vlastná výroba kŕmidla
Pre domácich kutilov máme tip na výrobu vlastného kŕmidla. Môžete použiť akúkoľvek plastovú nádobu, do ktorej vyvŕtate otvory a umiestnite do nich nástavec, cez ktorý bude krmivo prepadávať, pričom zostane chránené pred poveternostnými vplyvmi. Rozostup medzi jednotlivými otvormi by mal byť približne 15 cm, aby každá sliepka mala dostatok priestoru na pohodlné kŕmenie.
Pri akejkoľvek forme kŕmenia hydiny nikdy nezabúdajte na zabezpečenie zdroja kvalitnej a čerstvej pitnej vody!
Ďalšie články

07.04.2025
Ako spracovať vlnu?
Ručné spracovanie vlny má dlhoročnú tradíciu. Ide o výnimočný materiál s výbornými vlastnosťami. Skôr než sa však z vlny stane napríklad sveter, musí prejsť dlhou cestou rôznych úprav. Aké kroky sú teda potrebné?
Prečítať článok
31.03.2025
Druhy vajec
Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.
Prečítať článok
30.03.2025
Chov alpak a lám
Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.
Prečítať článok