SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI SME KAPACITU SKLADU A EXPEDÍCIE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA TOVAR SKLADOM EXPEDUJEME DO 48 HODÍN.

Ako sa zbaviť klieštikovcov u sliepok?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

24.07.2024

Ako sa zbaviť klieštikovcov u sliepok?

Klieštikovec kurí je drobný parazit, ktorý napáda hydinu, ale tiež holuby a ďalšie vtáctvo. Jeho prítomnosť v chove môže spôsobovať značné problémy, dá sa s ními však účinne bojovať. Pozrite sa s nami na niekoľko praktických rád, ako sa zbaviť klieštikovcov v kurníku a ako predchádzať ich opätovnému výskytu.

Ako klieštikovce poznať?

Klieštikovce sú veľmi drobné parazity, ktoré po nasatí dosahujú veľkosti 1 mm. Často bývajú vďaka svojej podobnosti zameniteľní s kliešťami. Najaktívnejšie sú v noci, kedy parazitujú na sliepke. Na prvý pohľad nie je ich prítomnosť poznať, klieštikovec na sliepke sa schováva pod perím, kde saje krv. Cez deň sa ukrývajú v špárach kurníkov, kde kladú vajíčka.


Pokiaľ sa klieštikovce u sliepok vyskytnú, iste to poznáte. Hydina začne vykazovať známky podráždenia, nepokoja a začne sa škrabať. V dôsledku toho následne prichádza o perie. Ďalej je možné, že sa zníži alebo úplne zastaví znáška. Pokiaľ máte podozrenie na prítomnosť klieštikovcov, dôkladne prehľadajte sliepky a ich kurník. 

Hubenie klieštikovcov u sliepok

Prvým krokom v boji proti klieštikovcom je dôkladné vyčistenie kurníku. Najskôr odstráňte všetko staré stelivo a vrhnite sa na dezinfekciu priestoru. K tomu je možné využiť špeciálne postreky proti klieštikovcom, ako je napríklad Čmelíkostop. Zamerajte sa na všetky štrbiny a skryté miesta, kde by sa klieštikovce mohli ukrývať, taktiež nezabudnite na podlahy a stropy. Vhodné je tento postup po nejakej dobe opakovať, aby bola zaistená 100% účinnosť. Dbajte na to, aby všetko prebehlo v dostatočnej vzdialenosti od sliepok. 


Využiť takto môžete tiež kremelinu. Pred použitím je však vhodné kurník vymyť horúcou vodou, počkať, až steny uschnú, a následne natierať kremelinou. Opäť je potrebné sa venovať každej štrbine, kde by sa klieštikovce mohli ukrývať.


Ďalej sa dá využiť hasené vápno zmiešané s vodou podľa návodu, ktorým sa natrie pomocou štetca celý kurník. Následne nechajte aspoň týždeň schnúť.

Liečba sliepok

Sliepky samotné môžu byť ošetrené antiparazitnými prípravkami, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre boj s klieštikovcami, využiť možno tiež kremelinu či drevený popol. Spreje proti klieštikovcom sú veľmi účinné a rýchlo sliepočky tohto problému zbavia. Zároveň je manipulácia tiež veľmi jednoduchá. Aplikujte vždy na perie a kožu sliepok.


Kremelinu je treba aplikovať dôkladne do peria až na kožu na všetkých postihnutých oblastiach. Pokiaľ sa rozhodnete pre využitie dreveného popola, dbajte na to, aby bol popol studený. Tým následne posypte telo sliepočky. Nezabudnite ani na hlavu. Tento postup opakujte viackrát denne. Za pár dní klieštikovce zmiznú.


V dobe liečenia sa vyhnite konzumácii vajec a mäsa. V prípade vajec postačí týždeň, pri mäse radšej mesiac.

Prevencia

Aby ste sa vyhli návratu klieštikovcov, dodržujte tieto preventívne opatrenia. Udržujte kurník čistý a pravidelne meňte stelivo. Dôkladne a pravidelne čistite a dezinfikujte tiež všetky skryté miesta, ktoré majú klieštikovce radi. Ďalej pri zaobstaraní novej sliepky vždy starostlivo skontrolujte, či nie je napadnutá. Nezabudnite ani na popolisko, vďaka ktorému sa sliepky dezinfikujú.


Klieštikovce môžu predstavovať vážny problém pre chovateľov sliepok, avšak s dôkladným čistením, dezinfekciou kurníku a preventívnymi opatreniami sa dá ich prítomnosť obmedziť. Kľúčom k zvládnutiu tejto situácie je tiež včasná identifikácia problémov. Všímajte si teda u svojich sliepočiek každej zmeny, ktorá nastane.

Ďalšie články

Tajomstvá úspešnej žatvy

06.09.2024

Tajomstvá úspešnej žatvy

August je pre záhradkárov charakteristicky radostným obdobím žatvy, ale taktiež námahy a množstva práce. Záhrady sa začínajú plniť čerstvým ovocím a zeleninou, ktoré čakajú na zber a následné spracovanie. Vďaka tomu je tento posledný letný mesiac taktiež v znamení hojnosti. Avšak ani na záhradách tých najskúsenejších záhradkárov nevyzerajú veci vždy tak dokonalo ako si myslíme. 


Prečítať článok
Môžu sa domáci miláčikovia v lete spáliť?

04.09.2024

Môžu sa domáci miláčikovia v lete spáliť?

Leto prináša množstvo radostí a zážitkov. Okrem toho ale aj rôzne riziká spojené s horúčavami. A to nielen pre nás, ale aj pre našich domácich miláčikov. Zatiaľ čo sa my bežne chránime pred slnečným žiarením pomocou opaľovacích krémov, klobúkov a slnečných okuliarov, často zabúdame, že aj naši miláčikovia môžu byť ohrození. 

Prečítať článok
Prečo pes konzumuje zvláštne veci?

30.08.2024

Prečo pes konzumuje zvláštne veci?

Už ste sa niekedy stretli s tým, že váš psík jedol naozaj zvláštne veci, ako sú kamienky, papierové vreckovky alebo dokonca výkaly? Dôvody tohto nezvyčajného správania môžu byť rôzne – od zdravotných problémov až po nudu. Poďte sa s nami pozrieť, prečo váš pes konzumuje hlinu a iné divné veci.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích