Autor: Pavel Frček
09.08.2024
Ako sa starať o domáceho maznáčika v lete?
Parné leto je tu, a tak sa väčšina z nás teší na veľa zážitkov a odpočinku. Pre majiteľov domácich maznáčikov je avšak toto obdobie taktiež veľká výzva. Zvieratá totiž horúce dni nemajú veľmi v obľube a znášajú ich podstatne horšie ako my. Ako teda zaistiť chov zvierat tak, aby boli štvornohí priatelia v letných mesiacoch šťastný a zdraví?
Hydratácia
Dostatok čerstvej vody je základ. Vysoké teploty môžu spôsobiť dehydratáciu, ktorá je pre zvieratá veľmi nebezpečná. Voda preto musí byť vždy dostupná a čerstvá - je treba ju meniť aj niekoľkokrát denne. Pokiaľ so zvieratami cestujete, dbajte aj v priebehu výletu na pravidelný pitný režim. Vždy majte po ruke flašu s vodou, ktorú maznáčikovi pravidelne ponúkajte. Skvelým pomocníkom je cestovná napájačka pre psa, ktorá tento proces uľahčí.
Ochrana pred horkom
Zaistite Vášmu maznáčikovi neustály prístup k miestu, kde sa môžete schovať pred slnkom. Pokiaľ trávite čas vonku, postačí napríklad tieň stromu, slnečník alebo prístrešok. Ak je to možné, doprajte mu taktiež možnosť sa schovať napríklad v garáži. Doma sa dá využiť klimatizácia, ale postačia aj zatiahnuté žalúzie a pravidelné vetranie. K osvieženiu v horkých letných dňoch skvelo poslúžia aj ďalšie potreby pre psy, ako je napríklad chladiaca podložka pre psa, ktorá zaistí maximálne pohodlie.
Ochrana labiek psa
Labky sú veľmi náchylné na spálenie, preto sa rozhodne vyvarujte chôdzi po rozpálenom asfalte alebo dlažbe. Pokiaľ chcete maznáčika vytiahnuť na prechádzku, naplánujte ju skôr na ranné alebo večerné hodiny a zvolte radšej polné a lesné cesty. V mestách sa zase budú hodiť ochranné botky, ktoré zamedzia spáleniu. Ak sú labky už popálené, schlaďte ich vodou a o ďalšom postupe sa poraďte s veterinárom.
Starostlivosť o srsť
Srsť hrá dôležitú rolu v termoregulácii zvieraťa. Preto ju neustále udržiavajte v dobrom stave. Pravidelné česanie pomáha odstraniť prebytočné chlpy, čím sa zlepšuje cirkulácia vzduchu k pokožke. U niektorých plemien je vhodné srsť skrátiť, avšak iným to môže naopak uškodiť. Uistite sa teda u veterinára, ktorá varianta je pre Vášho maznáčika vhodná.
Ochrana pred parazitmi
Letné mesiace sú typické veľkou aktivitou parazitov, ako sú kliešte či blchy. Preto maznáčika pravidelne kontrolujte a preventívne využívajte špeciálne prípravky proti parazitom. Často sa využívajú kvapky či obojky.
Prehriatie psa príznaky
Vášho maznáčika neustále pozorujte. Pokiaľ dojde k zmene zdravotného stavu, ihneď sa obraťte na veterinára. Prehriatia sa môže prejaviť nadmerným slinením, lapaním po dychu, pozorovať sa dá taktiež zrýchlené dýchanie u psa, slabosť, vracanie a v ťažkých prípadoch aj stratu vedomia. Pri zpozorovaní týchto príznakov začnite zviera ochladzovať, nikdy ho ale nepolievajte ľadovou vodou. Najúčinnejšie je využiť napríklad mokrý ručník. ktorým zviera budete postupne utierať.
Pes v lete a ďalší maznáčikovia vyžadujú zvýšenú pozornosť a starostlivosť, aby nedochádzalo k rôznemu zhoršeniu ich zdravotného stavu. V lete hrozí nie len prehriatia, dehydratácia či úpal, ale taktiež napadnutie parazitmi a popáleniny. Myslite teda na základné pravidlá, ktorými sa v priebehu horkých letných dní riadiť. Vďaka tomu si leto užijete bez problémov, nielen Vy, ale taktiež Vaši štvornohí priatelia
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok