SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI SME KAPACITU SKLADU A EXPEDÍCIE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA TOVAR SKLADOM EXPEDUJEME DO 48 HODÍN.

Ako sa správne starať o svojho psa a na čo si dávať pozor?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

04.06.2024

Ako sa správne starať o svojho psa a na čo si dávať pozor?

Správna starostlivosť o psa nezahŕňa len jedlo a občasnú prechádzku. Skutočná starostlivosť obsahuje oveľa viac aspektov, ktoré môžu ovplyvniť jeho zdravie a pohodu. Ak ste novým majiteľom alebo hľadáte tipy na zlepšenie starostlivosti o svojho existujúceho štvornohého priateľa, je dôležité vedieť, na čo si dávať pozor.


Výživa

Ako sa starať o psa? Rovnako ako u ľudí, všetko sa začína stravou. Základom je výživa psa a kvalitné krmivo, ktoré by malo obsahovať vyvážené množstvo živín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Sledujte množstvo a frekvenciu kŕmenia, aby Váš pes nebol prekrmený alebo podvyživený.


Najčastejšie sa psy kŕmia suchými granulami, ktoré sú prispôsobené veku a veľkosti plemena alebo iným aspektom - napríklad granulami pre dojčiace feny. Správne zvolené krmivo zabezpečuje vyváženú stravu obsahujúcu všetky dôležité látky. Túto stravu možno sem-tam doplniť mäsovou konzervou alebo pamlskami pre psov. Stále však majte na pamäti, že granule by mali tvoriť 95 % stravy psa.


Pokiaľ ide o pitný režim, pes by mal mať neustály prístup k vode. Vodu vždy pravidelne vymieňajte a udržiavajte ju čerstvú a čistú.

Pes - hygiena

Pre zdravie našich chlpatých priateľov je nevyhnutná aj správna hygiena psov. Dôležitá je najmä dentálna hygiena, ktorá by mala zahŕňať pravidelné čistenie zubov. Nezabúdajte na strihanie pazúrikov, čistenie uší špeciálnym roztokom a kúpanie srsti podľa potreby. Na pravidelné kúpanie používajte prípravky určené špeciálne pre psov, aby ste predišli podráždeniu kože. Špeciálnu starostlivosť si vyžaduje najmä dlhšia srsť psov. Kvôli línaniu, ktoré sa zvyčajne vyskytuje dvakrát ročne, by sa mala srsť vyčesávať kefou pre psov.


Hygienu by ste mali udržiavať aj na miestach, kde Váš pes trávi čas. Ak žije v búde, pravidelne ju čistite a dezinfikujte. Udržujte v čistote aj pelech - nezabudnite ho umývať. Čisté misky na vodu a jedlo sú nevyhnutnosťou.

Fyzická aktivita

Každodenná fyzická aktivita je pre psa nevyhnutná nielen na udržanie fyzickej kondície, ale aj na udržanie duševného zdravia. Zdravý pes by mal počas dňa chodiť na pravidelné prechádzky a behať. Hry sú tiež skvelým spôsobom, ako udržať psa aktívneho a šťastného. Majte na pamäti, že pravidelnosť je veľmi dôležitá. Preto sa zamerajte skôr na kratšie bloky prechádzok ako na nárazové dlhé túry.


Sociálna interakcia

Psy sú spoločenské zvieratá, ktoré potrebujú pravidelný kontakt s ľuďmi, ale aj s inými psami. Poskytovanie sociálnej interakcie je dôležité pre duševnú pohodu a sociálne zručnosti.


Veterinárna starostlivosť

Pravidelné návštevy veterinára sú nevyhnutné pre preventívnu starostlivosť o vášho psa. Veterinárne prehliadky by mali zahŕňať pravidelné očkovanie (v Českej republike je povinné očkovanie proti besnote), zdravotné kontroly a preventívnu liečbu proti parazitom.


Buďte ostražití a pozorujte svojho psa. Ak sa objavia zmeny v správaní, stravovacích návykoch alebo fyzickom stave, poraďte sa so svojím veterinárom.

Bezpečnosť a pohodlie

V rámci dôkladnej starostlivosti o psa nezabudnite na bezpečné prostredie. Patrí sem napríklad zabezpečenie plota alebo vodítka pri venčení alebo odstránenie rizikových alebo nebezpečných predmetov z miesta, kde sa Váš pes nachádza.


Zabezpečte tiež pohodlné miesto na odpočinok pre Vášho psa a priateľské prostredie. Ak žije s Vami doma, zaobstarajte mu pohodlný pelech. Skvelou voľbou je napríklad pelech Crocodog, ktorý je ortopedický a zaujme aj jednoduchou údržbou. Ak Váš pes žije vonku, zabezpečte mu bezpečnú a dostatočne veľkú búdu.


Starostlivosť o psa je záväzok, ktorý si vyžaduje čas, úsilie a lásku. Pomôže Vám však vytvoriť hlboké a trvalé puto s Vašim štvornohým priateľom a zabezpečí mu dlhý a šťastný život.

Ďalšie články

Ako vyrobiť pascu na kunu?

26.07.2024

Ako vyrobiť pascu na kunu?

Kuny bývajú veľmi často nežiadúcimi hosťami v stodolách, staveniskách, ale tiež autách. Ide o chytré zvieratá, ktoré sú tiež rýchle, čo nám značne sťažuje ich odchyt. Pokiaľ sa Vás návšteva kuny týka a nechcete využiť drastickejšie metódy, môžete si vyrobiť vlastnú pascu na kuny. Poďte sa s nami pozrieť, ako takú efektívnu pascu vytvoriť

Prečítať článok
Ako sa zbaviť klieštikovcov u sliepok?

24.07.2024

Ako sa zbaviť klieštikovcov u sliepok?

Klieštikovec kurí je drobný parazit, ktorý napáda hydinu, ale tiež holuby a ďalšie vtáctvo. Jeho prítomnosť v chove môže spôsobovať značné problémy, dá sa s nimi však účinne bojovať. Pozrite sa s nami na niekoľko praktických rád, ako sa zbaviť klieštikovcov v kurníku a ako predchádzať ich opätovnému výskytu.

Prečítať článok
Koľko vajec znesie sliepka za rok?

22.07.2024

Koľko vajec znesie sliepka za rok?

Vajíčka sú neodmysliteľnou súčasťou našich jedálníčkov. Nie je tak divu, že sú sliepočky jedným z najčastejšie chovaných druhov domácich zvierat. Dokážete si však predstaviť, ako také vajce vzniká a čo všetko to obnáša? Ako prebieha znáška pri sliepkach a koľko takých vajíčok nám je za rok schopná dať sa dozviete nižšie. Pokiaľ Vás vývoj kuraťa vo vajci neláka, môžete sliepku chovať aj bez kohúta, avšak kohút zohráva veľmi dôležitú ochranársku a oblodzovaciu funkciu.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích