
Ako sa postarať o sliepky, aby prečkali zimu bez problémov?
Ak chcete, aby Vaše sliepočky zimu prečkali bez úhony, venujte pozornosť správnej príprave počas jesene a následnej starostlivosti, ktorá bude potrebná počas chladných dní. Toto obdobie je totiž pre sliepky veľmi náročné. Tak im uľahčite prácu a pomôžte s tým, čo potrebujú.
Príprava kurníka
Základom je prispôsobenie kurníku chladu a vetra. Všetko začína už pred zimou, kedy je ako prvá potreba vyčistiť a vydezinfikovať kurník, napájačky, krmítka a bidielko. Vzhľadom na to, že sa v teplom a vlhkom kurníku rozmnožujú parazity, je dobré využiť čmelíkostop ako prevenciu proti zamoreniu. Využiť môžete aj domáci roztok z vody a octu.
Ďalej sa zamerajte na stav kurníka. Pokiaľ niekde objavíte vadu, opravte ju, správna izolácia je základ. Teplota vo vnútri by sa v chladnom období mala pohybovať okolo 15-20 °C, je teda nutné sliepočkám domov zatepliť (využite polystyrén, vatu či slamu), prípadne vyhriať za pomoci keramických žiaroviek či infražiaroviek. Podlahu je vhodné izolovať vrstvou slamy alebo drevenými hoblinkami. To platí predovšetkým u chovateľov, ktorí bývajú na odľahlých miestach, kde sú zimy krutejšie ako v meste.
Nezabúdajte na pravidelné upratovanie, ktoré by sa v tomto období malo odohrávať aspoň raz týždenne. Má to prostý dôvod, vzhľadom na to, že sliepočky budú tráviť veľa času v kurníku, bude väčšina trusu práve tam. Trus sa rýchlo rozkladá a uvoľňuje dusík, čo vedie k zápachu a rizikovej vlhkosti. Preto sa samozrejme musí aj pravidelne vetrať. Relatívna vlhkosť by vo vnútri mala byť okolo 50 až 70 %.
Aby sliepka aj naďalej znášala jedno vajce denne, potrebuje okolo 12 hodín svetla. Ako to v zime zariadiť? Jednoducho rozsvieťte ideálne 2-3 hodiny ráno pred svitaním. Nebojte, vstávať nemusíte. Svetlo môžete regulovať pomocou časového spínača.
A čo výbeh?
Určite sa nemusíte báť v zime sliepočky vypustiť von. Keď teploty neklesnú pod -10 °C, rady sa pozrú po okolí. Avšak pri nižších teplotách ich radšej nechajte zatvorené. Pokiaľ bude vo výbehu napadaný sneh, pravdepodobne sa do toho žiadna z nich veľmi nepohrnie, avšak keď sneh odstránite, pôjdu s chuťou.
Voda, základ všetkého
Čistú a čerstvú vodu zaisťujte po celý rok a na tom sa ani v zime nič nemení. Kontrolovať a meniť by ste ju ale mali každý deň, pretože môže zamrznúť. Tomu sa môžete vyhnúť pomocou vykurovacích vyhrievacích dosiek pod napájačky, ktoré udržujú teplotu vody.
Kŕmna dávka musí byť vyššia
V zime počítajte s tým, že sliepočky majú vyšší energetický výdaj kvôli udržaniu telesnej teploty, preto je potrebné zvýšiť kŕmnu dávku o asi 10% oproti letu. Pridajte im teda aj niečo navyše ku kŕmnej zmesi, predsa len v zime si nevyzbierajú vonku to, čo potrebujú. Môžete zvoliť napríklad kukuricu alebo slnečnicu, čo sú bohaté zdroje energie. Samozrejmosťou by mali byť minerálne doplnky a seno (najlepšie sušené žihľavy alebo sušené lucerny), zaradiť môžete aj zemiaky, pšenicu či ovsené vločky.
Pozor!
Pokiaľ sú sliepky vystavené dlhodobému mrazu a vlhku, hrozia omrzliny hrebeňov a lalokov. Mažte ich preto každý deň vazelínou, indulónom alebo tukom.
Čistý a zateplený kurník, čerstvá voda a zvýšená kŕmna dávka, to sú najdôležitejšie body, ktoré by si mal pamätať každý chovateľ hydiny a poctivo sa nimi každú zimu riadiť. Výsledkom budú zdravé a šťastné sliepočky.
Ďalšie články

31.03.2025
Druhy vajec
Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.
Prečítať článok
30.03.2025
Chov alpak a lám
Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.
Prečítať článok
24.03.2025
Ako psovi ostrihať pazúriky?
Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.
Prečítať článok