Ako pripraviť záhradu na zimu
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

30.10.2024

Ako pripraviť záhradu na zimu

Zima nám klope na dvere, stromy vonku žiaria všetkými farbami a je čas začať pripravovať záhradu na chladné obdobie, aby sa na jar prebudila plná šarmu. Ako by ste mali pripraviť záhradu na zimu a ako môžete pomôcť svojim rastlinám prežiť toto obdobie bez úhynu?

Posledná úroda

Ešte pred príchodom prvých mrazov je potrebné zo záhrady pozbierať všetko, čo by mohlo byť týmto teplotám podľahnúť. Patrí sem zelenina, ako sú papriky, cukety, uhorky a paradajky, ako aj koreňová zelenina, ktorú možno cez zimu uskladniť na chladnom mieste bez výhonkov. Takto sa môžu skladovať aj jablká. Na druhej strane môžete v záhone uchovávať napríklad kapustu, ružičkový kel a zimný pór. 


Po zbere úrody záhony vyplejte a pohnojte. Tým pôdu prevzdušníte a pomôžete jej udržať vodu a živiny.

Ako je to so stromami a kríkmi?

Je potrebné starať sa aj o stromy a kríky. Odstránia sa suché, polámané a prerastené konáre. V prípade ovocných stromov by ste sa mali zbaviť aj nových konárov, ktoré rastú kolmo nahor. O živé ploty sa treba pred zimou tiež riadne starať, a to ich orezávaním a riadnym zalievaním. Pokiaľ ide o vždyzelené dreviny, nie je potrebné prijímať opatrenia na ochranu pred mrazom. Na druhej strane niektoré vyžadujú ochranu pred silným zimným slnečným žiarením, a preto potrebujú v zime úkryt.

Ako pripraviť trávnik na zimu?

Príprava trávnika na zimu nie je raketová veda. Najskôr dôkladne pohrabte lístie, aby ste zabránili tvorbe plesní pod trávnikom. Potom trávnik pokoste naposledy v tejto sezóne, ale nechajte ho o niečo vyšší ako v lete. Po zime pridajte zimný fungicídny postrek, aby dobre rástol. Spadané lístie môžete použiť ako mulč pre iné rastliny.

Nezabudnite na sadenie

Nezabudnite, že je čas na výsadbu ovocných stromov, kríkov a cibuľovín. Výsadbu je potrebné vykonať pred prvými mrazmi, preto ju príliš dlho neodkladajte. Niekedy je možné rastliny vysádzať aj počas novembra, ale majte na pamäti, že potrebujú približne mesiac na to, aby dobre zakorenili. Po vysadení nezabudnite všetko dôkladne zaliať.

Mulčovanie je základ

Že ste o tomto pojme nikdy predtým nepočuli? Nemajte obavy, radi vám ho vysvetlíme. Mulčovanie je prirodzený proces, ktorý môžete počas jesene vidieť kdekoľvek v prírode. Zahŕňa pokrytie pôdy určitým organickým materiálom. Použiť možno napríklad opadané lístie, kompost, hnoj, pokosenú trávu alebo toľko používanú mulčovaciu kôru, ktorá vám môže pomôcť aj pri otázke, ako si záhradu spestriť, pretože zaujme aj svojím vzhľadom. Tento proces nám môže pomôcť pred zimou tým, že zabráni zamrznutiu rastlín. Ďalšou výhodou je obmedzenie rastu buriny a zníženie potreby zalievania, pretože znižuje odparovanie vody. Pred zimou odporúčame všetky rastliny a stromy dôkladne zaliať a okolie pokryť mulčovacou kôrou. Mulčovacia kôra je obzvlášť prospešná pre okrasné stromy, trvalky a popínavé rastliny.


Nakoniec, samozrejme, nezabudnite upratať všetko, čo by mohol mráz poškodiť (nábytok, záhradné hadice) a zastaviť prívod vody. 


Teraz sú vaše stromy, rastliny a trávnik starostlivo pripravené na zimu. Tieto kroky vám na jar ušetria veľa práce a odmenia vás krásnou, farebnou záhradou pripravenou na ďalšiu sezónu.

Ďalšie články

Ako pripraviť králiky na zimu?

19.11.2024

Ako pripraviť králiky na zimu?

Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.

Prečítať článok
Môže pes kosti?

15.11.2024

Môže pes kosti?

Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.

Prečítať článok
Ako chrániť psie labky v zime?

13.11.2024

Ako chrániť psie labky v zime?

Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích