Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
Príprava obydlia
Prvá vec, na ktorú by sme mali myslieť pri príprave králikov na zimu, je zabezpečenie vhodného a dobre izolovaného obydlia. Ak chováte králiky vonku, je nevyhnutné, aby bola ich králikáreň chránená pred nepriaznivým počasím - dažďom, vetrom a mrazom. Preto vyhľadajte ideálne miesto na umiestnenie králikárne. Mala by byť na suchom mieste, najlepšie vyvýšená, aby sa zabránilo jej zamokreniu. Pred príchodom zimy skontrolujte strechu. Nesmie mať žiadne diery a musí byť úplne odolná proti vode.
Ako zatepliť králikáreň na zimu? Aby ste králikom udržali teplo, môžete zatepliť králikáreň. Na vytvorenie ďalšej vrstvy môžete použiť napríklad polystyrén, seno alebo noviny. Vrstvu potom zakryte preglejkou, aby ju králiky nemohli rozhrýzť. Takto pripravená králikáreň poskytne dobrú ochranu pred mrazom.
Kvalitná podstielka tiež pomôže udržať králikom teplo. Akú podstielku pre králiky si vybrať? Použite slamu, ktorá má dobré izolačné vlastnosti, a tak pomôže králikom udržať si teplo. Podstielku pravidelne kontrolujte a vymieňajte, aby bola neustále suchá a čistá. Navlhnutá podstielka by mohla spôsobiť nemalé zdravotné problémy.
Strava
Chladné obdobie si môže žiadať úpravu králičieho jedálnička. Je totiž pravdepodobné, že spotrebujú viac energie na udržanie telesnej teploty. Preto im zaistite dostatok potravy, ktorá má vyššiu energetickú hodnotu. Do stravy môžete napríklad pridať viac sena a kvalitného krmiva. V obmedzenom množstve môžete podávať aj ovsené vločky alebo slnečnicové semená.
Rovnako ako počas celého roka je potrebné zaistiť neustály prístup k čerstvej vode. V zime môže byť situácia zložitejšia kvôli častému zamŕzaniu vody. Preto pravidelne kontrolujte napájačky a vymieňajte ich obsah. Prípadne využite vyhrievacie dosky pod napájačkami, ktoré ušetria veľa času a práce.
Starostlivosť o zdravie
Pri chove králikov v zime môžu byť prospešné mnohé doplnky stravy ktoré posílí ich imunitu. Stravu však môžete doplniť aj minerálnymi látkami pomocou rôznych sušených byliniek. Na podporu imunity skvele funguje harmanček alebo hloh. Vápnik možno doplniť púpavou a ďatelinou. Bylinky používajte striedmo, aby sa ich účinok nedostavil opačne.
Zároveň nezabudnite pravidelne kontrolovať celkový zdravotný stav králikov a snažte sa udržiavať prostredie pokojné a stabilné. V prípade ťažkostí sa neváhajte kontaktovať svojho veterinára.
Prípravu králikov na zimu určite nepodceňujte. Ak budete dôslední, zabezpečíte pravidelnú starostlivosť, vhodnú stravu a teplý domov, odmenou vám budú zdravé králiky, ktoré bez problémov prežijú aj tie najchladnejšie dni.
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok