Ako označiť hospodárske zvieratá?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.11.2024

Ako označiť hospodárske zvieratá?

Ak sa chcete stať chovateľom hospodárskych zvierat, je dôležité vedieť, ktoré zvieratá treba označovať a akým spôsobom. Túto problematiku podrobnejšie popisuje plemenársky zákon a jeho vykonávací predpis - vyhláška o označovaní zvierat.


Stanovuje sa v nej, že označovať sa musia všetky tury, kone, ošípané, ovce, kozy, bežci, jelene, ťavy a zver vo farmárskom chove. Poďte sa s nami bližšie pozrieť na označovanie kategórií najčastejšie chovaných hospodárskych zvierat.

Tury

Tury sa označujú dvoma konvenčnými ušnými známkami - po jednej v každom uchu. Každé teľa musí byť označené do 20 dní od narodenia. Ak opustí hospodárstvo, v ktorom sa narodilo, pred dovŕšením veku 20 dní, musí byť označené pred opustením hospodárstva.

Ošípané

Ošípané sa označujú tetovaním alebo ušnou známkou. Tetovanie musí byť buď na ľavom uchu, alebo na ľavej strane tela. Ušné známky ošípaných sa umiestňujú do ľavého ucha. Prasnica by mala byť označená pred odstavom. V prípade premiestnenia prasnice s prasiatkami do iného hospodárstva sa prasnica označí pred opustením hospodárstva, kde sa narodila.

Ovce a kozy

Každá ovca alebo koza musí byť označená dvoma identifikačnými prostriedkami najneskôr 9 mesiacov po narodení (ale vždy pred opustením hospodárstva, v ktorom sa narodila). Tieto identifikačné prostriedky sa líšia podľa toho, či je zviera určené na obchodovanie v rámci Európskej únie či nie je. Jahňatá alebo kozliatka určené na porážku do veku 12 mesiacov, ktoré nie sú určené na presun do iných krajín, musia byť označené aspoň jednou konvenčnou známkou. Ušné známky pre ovce sa rovnako ako pre ošípané umiestňujú na ľavé ucho.

Kone

Kone sa označujú spôsobmi uvedenými v rôznych sériách plemenných kníh. Ak nie sú registrované v plemennej knihe, označujú sa slovným a grafickým popisom a elektronickým identifikátorom. Každé žriebä sa musí označiť pred opustením hospodárstva, v ktorom sa narodilo, v každom prípade však najneskôr do 12 mesiacov od dátumu narodenia.


Ak dôjde k strate identifikačného prostriedku, chovateľ je povinný do dvoch pracovných dní označiť zviera náhradným spôsobom tak, aby ho bolo možné identifikovať. Strata sa musí bezodkladne nahlásiť poverenej osobe a od tejto osoby sa musí vyžiadať duplikát identifikačného prostriedku. Po obdržaní duplikátu by sa ním mali zvieratá bezodkladne označiť.

Ďalšie články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok
Ako psovi ostrihať pazúriky?

24.03.2025

Ako psovi ostrihať pazúriky?

Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.

Prečítať článok