

Autor: Pavel Frček
06.08.2024
Ako ochrániť rastliny pred teplom?
Leto je obdobie, kedy celá záhrada rozkvitá a my postupne zberáme plody, ktoré nám nadelila. Avšak rastliny sa môžu ocitnúť v nebezpečnej situácii vplyvom vysokých teplôt. Aby sme udržali záhradu v dobrej kondícii je dôležité poznať osvedčené postupy ako rastliny pred slnkom chrániť. Poďte sa s nami na ne pozrieť.
Pravidelné a správne zalievanie rastlín
Najdôležitejšie a taktiež najúčinnejšie, čo sa týka ochrany rastlín pred horúčavami, je správne polievanie. Vysoké teploty totiž zvyšujú odparovanie vody z pôdy. Dôležité je zalievať skoro ráno alebo večer, kedy sú teploty nižšie ako cez deň. Úplne sa vyhnite zalievaniu počas poludnia. Mohlo by sa totiž stať, že kvapky vody budú pôsobiť ako šošovky, čo v kombinácii so slnečnými lúčmi spôsobí spálenie listov.
Ďalšou dôležitou poučkou je zalievať rastliny priamo ku koreňom. Zabránime tak ničeniu listov a posilníme korene, ktoré si následne lepšie poradia so suchom. Každá rastlina potrebuje iné množstvo vody, preto si ich dôkladne preštudujte, aby ste vedeli, aké majú potreby.
Mulčovanie
Mulčovanie sa nevyužíva iba v zime, ale aj v období, kedy rastliny trápia vysoké teploty. Mulč pôsobí ako ochrana rastlín, nakoľko im pomôže udržať vlhkosť v pôde. Zároveň tiež výborne reguluje teplotné rozdiely a pôdu vyživuje. Stačí iba využiť napríklad posekanú trávu a umiestniť ju okolo rastliniek. Dá sa taktiež použiť slama, kompost, či kôra.
Pravidelné vytrhávanie buriny
Aby rastlina využila všetku vlahu tak ako má, je potrebné pravidelne trhať burinu. Iba tak bude záhradka prosperovať.
Tienenie
Ďalším spôsobom ako ochrániť rastliny pred horúčavami je poskytnúť im tieň. Niektoré druhy - ako sú napríklad šaláty - bývajú na slnko citlivé. Ak je to teda možné, využite sieťovinu alebo tieňovaciu tkaninu, čím znížite intenzitu slnečného žiarenia.
Kyprenie pôdy
Vďaka pravidelnému kypreniu pôda udrží viac vody a nestane sa, že by rastlinke chýbala. Pri suchých a vyprahnutých záhonoch je dobré kyprenie opakovať každý deň po polievaní.
Kvalita pôdy
Kvalita pôdy je dôležitá v boji proti horúčavám. Pôda by mala byť schopná udržať dostatok vlhkosti. Pridaním organických látok ako kompost alebo hnoj môžete celkovú štruktúru pôdy zlepšiť a zvýšiť tak jej schopnosť zadržiavať vodu.
A čo skleník?
Zabudnúť nemôžeme ani na rastliny v skleníku. Ak je to možné, pokúste sa vytvoriť polotieň. Skleník sa dá pokryť napríklad rohožami. Ďalším dôležitým bodom je vetranie. Vetrajte vždy, keď je vonku pekne. Vďaka tomu zabránite rozširovaniu parazitov a pliesní.
Leto je pre rastliny náročné obdobie, avšak ak sa o záhradu budeme starať zodpovedne a využívať tieto opatrenia, podarí sa nám všetko zachrániť. Základom je správne a pravidelné zalievanie, mulčovanie, trhanie buriny, tieň, kyprenie a kvalitná pôda. Záhrada bude potom zdravá aj počas najteplejších dní.
Ďalšie články

31.03.2025
Druhy vajec
Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.
Prečítať článok
30.03.2025
Chov alpak a lám
Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.
Prečítať článok
24.03.2025
Ako psovi ostrihať pazúriky?
Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.
Prečítať článok