-800x800.jpg)
Tipy, ako na záhrade začať chovať králiky
Pozeráte sa na voľné miesto na záhrade a premýšľate, ako ho nejako efektívne využiť? Jednou z možností je na ňom začať chovať králiky, vďaka čomu jednak získate roztomilé a zábavných spoločníkov a jednak si občas budete môcť dopriať chutné králičie mäso. Táto možnosť sa ponúka najmä v prípade, že máte s chovom zvierat skúsenosti a po záhrade sa vám už teraz preháňajú napríklad sliepky alebo iný druh hydiny. Ak vás chov králikov zaujal a hodláte malým chlpáčom venovať svoj čas, pozrite sa na pár tipov, vďaka ktorým v začiatkoch na nič dôležité nezabudnete.
Pripravte pre králiky dokonalý domov
Pri chove králikov sa samozrejme nezaobídete bez králikárne, ktorú musíte zaobstarať skôr ako samotné králiky. Na králikárni sa nesnažte za každú cenu ušetriť – aby vám dlho vydržala, musí byť dostatočne pevná, stabilná a dobre spracovaná. Králikáreňpritom nemusí vyzerať nudne, dostupné sú napríklad králikárne pripomínajúce chatku a vďaka tomu slúžia zároveň ako záhradný doplnok. Ak máte šikovné ruky a čas nazvyš, môžete si ju prípadne postaviť sami, avšak pracujúcim sa to vzhľadom na ceny materiálu a množstvo času, ktorý nad stavbou strávite, neoplatí.
Králikáreň umiestnite tak, aby jej čelná strana s dvierkami smerovala najlepšie na juhovýchodnú stranu. Tak budú koterce pekne presvetlené. Králiky však nemajú radi veľké horúco, takže najmä v lete je dobré, keď im do kotercov svieti slnko ráno a dopoludnia, ale popoludní už vnútro nerozpaľujú priame slnečné lúče. V parných letných dňoch, keď králiky budú horúco znášať viditeľne zle,tak im môžete uľaviť inštaláciou tieniacej steny alebo striešky. Ďalej králiky ocenia, keď im do králikárne dáte podstielku. Podstielku musíte občas vymeniť, aby bola suchá a čistá.
Vybavenie králikárne
Králikáreň je potom ešte potrebné vybaviť. Krmivo králikom určite nechcete sypať len tak na zem, a preto každému dajte zásobník na krmivo, prípadne ťažkú keramickú misku, ktorú neprevrhnú. V králikárni nemôže chýbať ani jasle na seno, vďaka ktorým seno nebude rozťahané po celom koterci.
Ako zdroj vody poslúži napájačka. Napájačka pre králiky podľa zvoleného typu znižuje, alebo dokonca úplne zabraňuje znečisteniu vody a bráni jej vyliatiu, takže pri pravidelnom doplňovaní napájačiek budú mať králiky stále k dispozícii čistú, zdravotne nezávadnú vodu.
Miesto pre pohyb
V prípade, že súčasťou králikárne nebude výbeh, kúpte králikom samostatný výbeh alebo kovovú ohrádku, kam ich za pekných dní pustíte, nech sa môžu poriadne pretiahnuť a zahopsať si na čerstvej tráve. Konštrukciu je dobré z času na čas premiestniť, aby králiky stále mali k dispozícii čerstvú trávu. Z toho dôvodu oceníte výbeh či ohrádku s nízkou hmotnosťou.
Správne krmivo je základ pre pevné zdravie
Králiky sa do krmiva púšťajú každú chvíľu v priebehu celého dňa, takže musíte viackrát za deň kontrolovať, či ho v koterci stále majú dostatok. Dopĺňať krmivo v zásobníkoch či miskách by ste ideálne mali aspoň trikrát denne. Najväčšiu porciu im doprajte večer, pretože králiky viac ako polovicu svojej dennej stravy zjedia cez noc. Spolu s podávaním krmiva vždy skontrolujte, či im nechýba v napájačke voda, a prípadne ju doplňte.
Dobrou voľbou pri voľbe krmiva sú kŕmne zmesi určené špeciálne pre králiky, ktoré obsahujú všetko potrebné a kŕmenie je vďaka nim ľahké. Krmivá na výkrm poskytujú králikom správne množstvo živín, minerálnych látok a vitamínov, čím prispievajú k udržaniu priaznivého zdravotného stavu. Zloženie kvalitných kŕmnych zmesí podporuje vysokú zmäsilosť a pritom zachováva jedinečnú chuť králičieho mäsa. Zvoliť môžete buď zmes s obsahom kokcidiostatík, ktorá slúži ako prevencia proti kokcidióze, alebo zmes bez nich.
Okrem podávania kŕmnej zmesi samozrejme dopĺňajte jasle na seno. Seno je vďaka vysokému obsahu vlákniny dôležité pre správne trávenie králikov. Občas môžete králikom pre väčšiu pestrosť podať mrkvu, kŕmnu či cukrovú repu alebo zemiaky, ale vzhľadom na komplexnosť hotových kŕmnych zmesí to nerobte príliš často, akurát by ste im tým mohli uškodiť.
Doplnkové krmivá pre zvýšenie vitality
So zlepšením zdravotného stavu, reprodukčných schopností a zvýšením úžitkovosti pomôžu doplnkové krmivá zaisťujúce optimálnu hladinu minerálnych látok, vitamínov a aminokyselín. Minerálne doplnky alebo lízy je vhodné králikom podávať v období nasadzovania novej srsti, rozmnožovania, gravidity, odchovu mláďat alebo zníženej vitality.
Ďalšie články

31.03.2025
Druhy vajec
Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.
Prečítať článok
30.03.2025
Chov alpak a lám
Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.
Prečítať článok
24.03.2025
Ako psovi ostrihať pazúriky?
Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.
Prečítať článok