Ako na jesennú starostlivosť o ovocné stromy a kríky?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

02.10.2024

Ako na jesennú starostlivosť o ovocné stromy a kríky?

Jeseň je tu a prípravy na zimu vrcholia. Celá záhrada spolu so všetkými stromami a kríkmi sa pomaly ukladá k zimnému spánku. Nesmieme preto zabudnúť jesennú záhradu včas pripraviť, aby sa na jar všetko prebudilo v plnej kráse. Ako však zabezpečiť dobrý rast a bohatú úrodu stromov a kríkov v nasledujúcom roku? Poďte sa s nami pozrieť, aké dôležité kroky sú spojené s jesennou starostlivosťou o tieto dreviny.

Hojenie a výživa

Aby stromy zimu prečkali bez akýchkoľvek ťažkostí, je vhodné dodávať im živiny, ktoré podporia ich rast a pomôžu im vytvoriť si zásoby na jar. Doporučuje sa aplikovať hnojivá s vysokým obsahom draslíka a fosforu, ktoré podporujú rast koreňov a zvyšujú odolnosť rastlín voči mrazu. Na druhej strane sa vyvarujte dusíkatým hnojivám, ktoré podporujú rast nových výhonkov.

Ideálny na jesenné hnojenie záhrady je aj kompost, ktorý je bohatý na organické látky zlepšujúce štruktúru pôdy a pomáhajúce zadržiavať v nej vodu a živiny. Kompost rozmiestnite rovnomerne okolo stromu, avšak nie priamo ku kmeňu - to by mohlo spôsobiť jeho zahnívanie.

Ochrana pred škodcami a chorobami

Pred zimou sa venujte aj jesennému ozdraveniu záhrady a chráňte ju tak pred škodcami a chorobami, ktoré môžu zaútočiť na jar. Zamerajte sa najmä na hubové choroby (napr. strupovitosť, moniliózu alebo hrdzu), ktoré prezimujú na napadnutých listoch a plodoch. Preto je dôležité pravidelne odstraňovať opadané listy, najmä ak drevina vykazuje známky ochorenia. Takisto je vhodné aplikovať ochranné postreky. Na prevenciu hubových ochorení sú účinné meďnaté prípravky. Postreky aplikujte za suchého počasia, keď opadne väčšina listov.

Prerezávanie

Jesenný rez ovocných stromov, predovšetkým tých starších, je jednou z najdôležitejších činností, ktorá ovplyvňuje následné zdravie a úrodu v nadchádzajúcej sezóne. Pri reze sa najprv sústreďte na poškodené, choré alebo suché konáre. Potom vykonajte tzv. preriedenie alebo stenčenie koruny stromu, vďaka ktorému sa k stromu dostane viac svetla a vzduchu.

Pri mladých stromoch vykonávame výchovný rez. Ten spočíva v skrátení hlavného výhonku. Výhonky, ktoré sa križujú alebo prerastajú do koruny ostriháme, aby mal strom priestor na správny vývoj. Kríky prerezávajte tak, aby zostali len silné výhonky.

Zavlažovanie a ochrana koreňov

Hoci horúce dni a noci sú už nenávratne preč, stromy a kríky stále potrebujú dostatok vlahy, aby si vytvorili zásoby na zimu. Zalievajte preto hlboko tak, aby sa voda dostala až ku koreňom, nielen na povrch.

Na ochranu koreňov je tiež vhodné použiť mulč. Forma mulča závisí len na Vás - môže to byť organický materiál, napríklad slama alebo suché lístie, prípadne mulčovacia kôra. Takto bude udržiavaná stabilná teplota pôdy a bude v nej udržaná potrebná vlhkosť.

Ovocné stromy a kríky si na jeseň vyžadujú osobitnú starostlivosť. Ak sa však budete držať týchto zásad, ako je hnojenie, ochrana proti škodcom a chorobám, jesenný rez a dostatočná zálievka, odmenou Vám v nasledujúcej sezóne bude bohatá a zdravá úroda. Okrem toho sa vďaka Vašej starostlivosti rastliny lepšie vyrovnajú s drsnými podmienkami zimy. Nenechajte preto nič na náhodu a zazimujte svoju záhradu ako sa patrí.

Ďalšie články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok
Ako psovi ostrihať pazúriky?

24.03.2025

Ako psovi ostrihať pazúriky?

Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.

Prečítať článok