

Autor: Pavel Frček
07.11.2024
Ako funguje trávenie prežúvavcov?
Tur, ovce, koza alebo napríklad ťava. Všetky tieto zvieratá radíme medzi prežúvavce, ktoré majú veľmi špecifické trávenie. Prečo to tak je? Poďme spolu nahliadnuť do tejto problematiky.
Prežúvanie alebo ruminácia
Ako už názov prežúvavci napovedá, prežúvanie je typickým znakom tejto skupiny zvierat. Určite ste už niekedy videli, ako krava spokojne leží a neustále prežúva, aj keď už dlhšiu dobu nič neje. Ich trávenie totiž prebieha v dvoch fázach. Najskôr prijatú potravu rozžujú a prehĺtnu, avšak po 30 až 60 minútach ju znovu vyvrátia do dutiny ústnej a tam ju opäť rozžúvajú. Dochádza tak ku zefektívneniu trávenia a maximalizácii získaných živín.
Má krava 4 žalúdky?
Určite sa k vám tiež niekedy donieslo tvrdenie, že má krava 4 žalúdky. Nie je to tak úplne pravda, v skutočnosti sa jedná o 3 predžalúdky (bachor, čepiec a knihu) a 1 žalúdok (slez). Každá táto časť tráviaceho traktu plní svoju špecifickú funkciu.
Prvým, a zároveň najobjemnejším predžalúdkom je bachor. Sem sa potrava dostáva z dutiny ústnej a podlieha rozkladaniu pomocou mikroorganizmov, ktoré tu žijú. Následne sa potrava presúva do ďalšieho predžalúdku - čepca. Ten umožňuje rýchly presun do posledného predžalúdku - knihy, kde dochádza k jej drteniu. Potrava potom putuje do samotného žalúdku - slezu, v ktorom prebieha enzymatické trávenie tak, ako sme zvyknutí u človeka.
Možno sa pýtate, prečo je to vlastne celé tak zložité. Táto adaptácia tráviaceho traktu umožňuje tráviť rastlinné krmivá, ktoré obsahujú ťažko stráviteľné zložky sacharidov (napríklad celulózu). Zvieratá bez tejto adaptácie nedokážu zmienené látky takmer vôbec tráviť. Jedná sa teda síce o zložitý proces, ale zato veľmi prínosný.
Ďalšie články

31.03.2025
Druhy vajec
Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.
Prečítať článok
30.03.2025
Chov alpak a lám
Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.
Prečítať článok
24.03.2025
Ako psovi ostrihať pazúriky?
Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.
Prečítať článok