Ako funguje fotopasť?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

15.07.2024

Ako funguje fotopasť?

Najprv si musíme vysvetliť čo je to fotopasť. Je to vlastne zariadenie, ktoré je navrhnuté k automatickému vytvoreniu fotografií alebo krátkych videí a to aj počas extrémnych podmienok. Svoje využitie si zvyčajne nájde v prírode. Používa sa predovšetkým pre sledovanie divokej zvery, ale využitie si môže nájsť aj na chate alebo záhrade pre bezpečnostné účely.

Fotopasť X fotoaparát

Ideme sa teda pozrieť, ako fotopasť funguje. Je veľmi podobná klasickému fotoaparátu , ale líši sa v jednej dôležitej veci, ktorou je spínač. Klasický fotoaparát, ako ho poznáte, má klasické tlačítko, ktorým sme schopný fotku vytvoriť. U fotopasti je namiesto obyčajného tlačítka týmto spínačom pohybový senzor, ktorý keď zaregistruje pohyb, vytvorí snímok.

PIR detektory

Pri vytváraní snímkov avšak vzniká jeden problém. Ak by pohybový senzor zaznamenal napríklad pohyb stromu, vytvoril by snímky, a tým by zaplnil celú svoju pamäť nechceným záznamom. Od toho tu je infračervený PIR senzor, ktorý je schopny rozpoznať pohyb, ale aj teplotu telies a rozdiel teploty s okolím. Tieto detektory reagujú najlepšie na teploty od 25 až do 40 stupňov.

Čo znamená GSM?

Pokiaľ chcete o zaznamenanom pohybe vedieť čo najrýchlejšie, existujú fotopasti s GSM, čo v skratke znamená, že je pripojená na mobilnú sieť. Do aparátu sa vloží klasická SIM karta, ktorá informuje adresáta o zachytení snímku a pošle vytvorenú fotografiu či video. Vďaka tomuto modulu vytvorený snímok okamžite putuje k vlastníkovi bez ďalšieho zdržania. Ak nehľadáte riešenie s okamžitými informáciami, sú tu pre Vás aj modely bez GSM.

Nastavenie fotopasti

Vzhľadom k rozdielným typom fotopastí Vám doporučujeme prečítať si návod, ktorý nájdete pribalený v krabičke. Ten objasní akékoľvek funkcie a charakteristiky, ktorými daná fotopasť disponuje - výdrž batérie, rozlíšenie, citlivosť senzoru, vzdialenosť a ďalšie. Je dôležité nastaviť dátum, čas a vložiť SD kartu, kvôli ktorej budú všetky snímky bezpečne uložené. Vďaka už spomínanému PIR senzoru sa dá nastaviť oneskorenie medzi fotením, takže sa nebudete musieť predierať nechcenými fotkami a ušetrí Vaše limitované úložisko. Pokiaľ nastavíte oneskorenie napríklad na 2 minúty, znamená to, že bude fotopasť vypnutá a každé dve minúty sa zapne pre vytvorenie snímkov, ak teda zaznamená pohyb.

Použitie fotopasti

Slúži predovšetkým k monitorovaniu voľne žijúcich zvierat, ich využitie je teda veľmi vhodné pre poľovníkov, ale aj vedcov či filmárov. Môžu byť použité aj pre zabezpečenie Vášho domu, chaty, záhrady a ďalšieho, kedy môžu pomôcť s identifikáciou zlodeja.

Ďalšie články

Ako označiť hospodárske zvieratá?

29.11.2024

Ako označiť hospodárske zvieratá?

Ak sa chcete stať chovateľom hospodárskych zvierat, je dôležité vedieť, ktoré zvieratá treba označovať a akým spôsobom. Túto problematiku podrobnejšie popisuje plemenársky zákon a jeho vykonávací predpis - vyhláška o označovaní zvierat.

Prečítať článok
Ako vyzerá nachladnutie u psa?

27.11.2024

Ako vyzerá nachladnutie u psa?

Prechladnutie je u ľudí bežným zdravotným problémom, ktorý sa spája predovšetkým s jesenným a zimným obdobím. Ako je to ale u našich domácich miláčikov? Môže pes prechladnúť podobne ako ľudia? 


Odpoveď je jednoduchá, áno, môže, dokonca sa uňho nachladnutie prejavuje podobne ako u ľudí . Poďte sa s nami pozrieť na to, aké príznaky u psov sledovať a ako sa o Vášho domáceho miláčika postarať, ak spozorujete príznaky prechladnutia.

Prečítať článok
Aké bylinky sú vhodné pre zvieratá?

25.11.2024

Aké bylinky sú vhodné pre zvieratá?

Mnohí ľudia s obľubou používajú liečivé byliny pri menej závažných zdravotných problémoch. Nie každý však vie, že niektoré z týchto byliniek sa dajú použiť aj pre našich zvieracích priateľov. U hospodárskych zvierat chovaných na pastve sa dokonca pozorovalo a preukázalo, že si pri zdravotných problémoch samy vyberajú určité druhy bylín.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích