Ako dlho žije domáca mačka
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.05.2024

Ako dlho žije domáca mačka

Domáce mačky sú jedným z najobľúbenejších domácich zvierat na celom svete. A niet divu. Ich nezávislá povaha z nich robí skvelých spoločníkov v domácnosti. Skôr než sa však oddáme životu s mačkou, musíme si odpovedať na otázku, koľko rokov sa dožíva.


Mačka domáca-vek

Priemerný vek mačiek sa líši v závislosti od mnohých faktorov vrátane genetiky, prostredia, stravy a starostlivosti, ktorú im poskytujeme. Medzi zaujímavé fakty o mačkách patrí, že kastrované mačky sa dožívajú v priemere až 15 rokov, zatiaľ čo nekastrované sa dožívajú približne 12 rokov. To však neznamená, že nemôžu žiť dlhšie. Je bežné, že niektoré jedince dosiahnu vek 20 rokov alebo viac. Skvelým príkladom je Crème Puff, ktorá oslávila svoje neuveriteľné 38. narodeniny.


Genetika

Genetika zohráva v otázke dĺžky života kľúčovú úlohu. Niektoré mačky sú náchylné na určité choroby, ktoré môžu skrátiť ich život. Ďalej sa pozrite na plemeno, pretože niektoré typy sú náchylnejšie na špecifické zdravotné problémy ako iné. Niektoré plemená sa zároveň môžu prirodzene dožívať vyššieho veku. Napríklad siamské a manské mačky sa môžu dožiť až 20 rokov a ragamufínske mačky až 17 rokov.


Životné prostredie

Bezpečné a pohodlné životné prostredie by malo byť samozrejmosťou. Žiaľ, nie vždy je tomu tak. Ak mačka žije voľne, jej život sa v dôsledku vonkajších nebezpečenstiev skráti na 3 až 5 rokov. Ak ju pustíte von, existuje vyššie riziko nehôd. Tie sú, žiaľ, veľmi často aj príčinou smrti. Na druhej strane, myši žijúce len v interiéri vyžadujú vyššiu mieru aktivity, aby boli dostatočne stimulované a nedochádzalo k nadmernému priberaniu. Môžete vyskúšať napríklad rôzne hračky, ktoré mačka žijúca v interiéri potrebuje na zábavu a dostatok pohybu. Ak nemajú dostatok aktivity, môže to mať negatívny vplyv na dĺžku ich života. Zvoľte preto zlatú strednú cestu a ak môžete, zabezpečte pre svoju mačku bezpečný výbeh.


Stravovanie

Správna strava je nevyhnutná. Ovplyvňuje zdravie a s tým súvisiacu dĺžku života mačiek. Dospelú mačku kŕmte menšími porciami 2 až 3-krát denne. Ak má sklon k obezite, sledujte jej dennú dávku a zvyšky jedla držte mimo dohľadu. Majte na pamäti, že kvalitné a vyvážené domáce krmivo pre mačky je kľúčom k udržaniu ich zdravia a predĺženiu ich života. Chyby v stravovaní vedú k obezite, metabolickým problémom a iným zdravotným komplikáciám.


Pravidelné kontroly

Pravidelné kontroly u veterinára sú tiež veľmi dôležité a mali by byť samozrejmosťou. Ide nielen o pravidelné očkovanie a preventívne ošetrenie proti parazitom, ale predovšetkým o včasné zachytenie chorôb. Čím skôr sa ochorenie odhalí a rieši, tým jednoduchšia a rýchlejšia bude liečba.


Priemerná dĺžka života mačky

Život mačky môže byť relatívne dlhý, ak sa jej poskytne správna starostlivosť, strava a prostredie. Majte však na pamäti, že každá mačka je jedinečná a má svoje individuálne potreby. Preto všetko prispôsobte tak, aby Vaše zvieratko žilo v milujúcom a láskyplnom prostredí.


Ďalšie články

Ako spracovať vlnu?

07.04.2025

Ako spracovať vlnu?

Ručné spracovanie vlny má dlhoročnú tradíciu. Ide o výnimočný materiál s výbornými vlastnosťami. Skôr než sa však z vlny stane napríklad sveter, musí prejsť dlhou cestou rôznych úprav. Aké kroky sú teda potrebné?

Prečítať článok
Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok