

Autor: Pavel Frček
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Pred prechádzkou
Hydratácia labiek je v zime úplným základom. Špeciálne ochranné balzamy alebo krémy môžu vytvoriť ochrannú vrstvu, ktorá labky chráni pred mrazom, ľadom a soľou. Preto ich nanášajte pred každou prechádzkou. na všetky labky.
Po prechádzke
Po každej zimnej prechádzke je dôležité labky dôkladne opláchnuť vlažnou vodou, aby sa odstránila prebytočná soľ, ľad a ostatné nečistoty. Po umytí dobre osušte froté uterákom, skontrolujte, či pes nemá nejaké poranenia a znovu naneste krém či balzam, môže byť aj lekárska vazelína. Na trhu však nájdete aj balzamy s hojivým a zvlhčujúcim účinkom, ktoré pomáhajú regenerovať aj už poškodené labky.
Psie topánky
Ochranné topánky sú skvelou voľbou pre psov s citlivejšími labkami alebo pre psov, ktorí sa často pohybujú v oblastiach s vysokou koncentráciou cestnej soli. Topánky tak chránia nielen pred mrazom, ale aj pred mechanickým poškodením a soľou. Ak sa rozhodnete zaobstarať psovi topánky, dbajte na správnu veľkosť, aby boli pohodlné, netlačili alebo naopak nepadali.
Vyhýbanie sa posypovej soli
Ak je to možné, vyhýbajte sa čo najviac cestám posypaným soľou. Soľ môže spôsobiť nemalé podráždenie a popraskanie vankúšikov, čo môže byť pre psov v zime veľmi bolestivé. Ak je táto cesta nevyhnutná, venujte pozornosť správnej ochrane - topánky, dôkladné mazanie, umývanie.
Pravidelná starostlivosť a kontrola
Pokiaľ máte dlhosrstého psíka a chlpy mu prerastajú medzi vankúšikmi, pravidelne chĺpky zastrihávajte. Psovi by v nich v zime vonku mohol uviaznuť ľad, ktorý následne spôsobuje nemalé rany.
Nezabudnite vykonávať pravidelnú kontrolu po každej prechádzke. Uistite sa, či nie je medzi vankúšikmi ľad, kamienky alebo snehové hrudky, ktoré labky dráždia. Ak dôjde k poraneniu labiek, najskôr miesto umyte, riadne osušte a namažte napríklad lekárskou vazelínou. Niekoľkokrát denne tiež ranu očistite dezinfekciou. Pokiaľ miesto krváca alebo sa po pár dňoch nezlepší, ihneď navštívte veterinára.
Starostlivosť o psa v zime nie je náročná, avšak je potrebné venovať dostatočnú pozornosť jeho labkám, aby zbytočne nedošlo k poraneniu. Vďaka spomínaným krokom si sneh budete môcť užiť nielen Vy, ale aj Váš štvornohý parťák. Zima potom nebude prekážkou, ale obdobím radostného šantenia.
Ďalšie články

02.07.2025
Užitočné živočíchy v záhrade
Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.
Prečítať článok
01.07.2025
Ako kŕmiť ošípané?
Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.
Prečítať článok
24.06.2025
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú
Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.
Prečítať článok