
Ako by mal správne vyzerať kurník?
Chov sliepok nie je zas tak zložitý, ale postaviť kurník spôsobom, aby sa sliepka cítila ako doma, je skutočná veda. Zaujíma Vás, čo všetko by v ňom nemalo chýbať?
Priaznivé podmienky na hľadanie a znášanie
Neoddeliteľnou súčasťou každého kurína sú hniezda, na ktorých môžu sliepky hniezdiť. Odporúča sa pridať k nim rebrík, aby sa sliepka mohla pohodlne dostať na svoje "lôžka". Pri umiestnení bidiel sa riadime veľkosťou plemena sliepok, ktoré by sa počas svojho odpočinku nemali dotýkať chvosty.
Kurník by mal ďalej obsahovať okno s orientáciou na juhovýchod - poskytne sliepočkám ranné svetlo. Podporí ich v celodennej aktivite a zaistí dostatok vitamínu D. V horúcich letných dňoch navyše umožní obydlie vyvetrať.
Medzi ďalšie z dôležitých prvkov kurníka patrí bezpochyby aj hniezda s požadovanými rozmermi 30x30x40 cm slúžiace na znášanie vajec hydiny. S jedným hniezdom si vystačí až 5 sliepok. Aj keď sme spomenuli dôležitosť slnečného svetla v domácnosti sliepok, takzvané "kukátka" musia byť umiestnené v tmavom a tichom kúte miestnosti.
Zvážili by sme aj zateplenie kurníka - v chladnejších mesiacoch sliepkam len a len prospeje a napomôže k vyššej znášanlivosti.
Čistota je pol zdravia
Musíme myslieť na zachytenie trusu pri obložení pozadia. Vhodnou podstielkou môže byť slama pokrytá vrstvou novín, ktorú vždy po určitom čase vymeníme.
Bezpečnosť na prvom mieste
Vchod do kurína by mal byť asi 50 cm vysoký a 30 cm široký. Skvelým riešením sú automatické dvere s časovým a súmrakovým spínačom alebo ich kombinácia. Viac o tejto jedinečnej technológii, ktorá ochráni sliepky pred nepozvanými hosťami a ušetrí čas, sme napísali v článku s názvom Automatické dvierka, pomocník pre bezpečie vašej hydiny.
Vonkajšie výbehy znamenajú príležitosť pohybovať sa na čerstvom vzduchu a užívať si krásne počasie. Aj tu však treba myslieť na zabezpečenie, kedy sú sliepky o to viac „na očiach“ predátorom. Exteriér sa tak nezaobíde bez kvalitného oplotenia.
Najväčší výber slepačích sídiel
Ďalšie články

02.07.2025
Užitočné živočíchy v záhrade
Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.
Prečítať článok
01.07.2025
Ako kŕmiť ošípané?
Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.
Prečítať článok
24.06.2025
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú
Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.
Prečítať článok