

Autor: Pavel Frček
18.12.2024
Aké rastliny sú toxické pre mačky a psy?
Mnoho ľudí, ktorí zdieľajú svoju domácnosť s domácim miláčikom, má zároveň rado rastliny a pestujú ich pre radosť a potešenie. Živá flóra aj fauna nepochybne obohacujú a skrášľujú náš život. Je však potrebné myslieť na to, že kombinácia zvieratiek a rastlín môže prinášať určité nebezpečenstvá.
Nebezpečenstvo pre domácich miláčikov
Rozdiel mačka verzus pes
Mačky a psy majú mierne odlišný metabolizmus a citlivosť na jedovaté rastliny, ale vo všeobecnosti platí, že mačky sú citlivejšie a zároveň "zvedavejšie" – dostanú sa aj na miesta, ktoré sú pre psy bezpečne nedostupné. V každom prípade platí, že ak sú rastliny jedovaté pre mačky, budú pravdepodobne jedovaté aj pre psy.
Požitie jedovatej rastliny
Otravy rastlinami môžu vzniknúť pri ich neželanom požití – našťastie väčšina rastlín má horkú chuť a pre zvieratá sú teda neatraktívne. Napriek tomu sa môže stať, že náš miláčik nejakú rastlinu "ochutná". Často sa to stáva u šteniat alebo mačiatok, kde je problém väčší (ich telesná hmotnosť je menšia). U niektorých rastlín môže byť nebezpečný aj kontakt s pokožkou alebo sliznicami. Nesmieme zabúdať, že ani domácim miláčikom sa nevyhýbajú alergie a pes alebo mačka môžu byť alergickí aj na niektorú nejedovatú rastlinu.
Izbové rastliny
Medzi najjedovatejšie a teda najnebezpečnejšie rastliny patrí z izbových kvetov difenbachia, monstera, dracéna, fikus, potos, prýštec (počas Vianoc venujme pozornosť vianočným hviezdam a imelám), kaktusy alebo brečtan. Obzvlášť pre psy je nebezpečná aloe, ktorá u nich môže vyvolať vážne tráviace problémy ako hnačky a zvracanie. Pre mačky sú veľmi nebezpečné (okrem vyššie spomenutých druhov) všetky orchidey, dokonca aj pri požití malého množstva. Tieto jedovaté rastliny pre mačky je najlepšie doma vôbec nemať.
Rastliny pestované v záhrade
V záhrade by sme mali dávať pozor na tisy, oleandre, rododendrony, cyklámeny a krušpán (pri ktorom hrozia kožné reakcie pri kontakte). Jedovatá je aj väčšina ľaliovitých rastlín (konvalinky, hyacinty, tulipány, narcisy), a to nielen ich zelené a kvitnúce časti, ale aj cibuľky, ktoré môžu lákať mačky svojou vôňou. Pozor teda aj pri ich skladovaní v pivnici alebo záhradnom domčeku, kam naše mačky chodia na pravidelné deratizačné kontroly!
Pozor na ďalšie jedovaté druhy!
Tento zoznam jedovatých rastlín prosím nepovažujte za kompletný – môže sa stať, že vášmu konkrétnemu zvieraťu bude škodiť rastlina, ktorá jedovatá nie je a väčšine iných jedincov nespôsobí problémy. Nezmiňujeme tu ani všetky rastliny jedovaté pre ľudí, ktoré sa však bežne pestujú (napr. durman, orgován, okrasný tabak, cezmína, hortenzia), prípadne niektoré bežné jedlé druhy zeleniny, ako sú zemiaky alebo paradajky z čeľade ľuľkovitých, ktoré môžu byť pre zvieratá smrteľne jedovaté. Psom a mačkám takisto nikdy nepodávajte cibuľu, cesnak alebo avokádo!
Príznaky otravy
Medzi najčastejšie príznaky otravy zvieraťa jedovatou rastlinou patria zvýšené slinenie, zvracanie, hnačka, apatia alebo naopak nepokoj, dýchacie problémy, zrýchlený alebo spomalený srdcový tep, a pri kontaktných reakciách škrabanie a hryzenie srsti alebo výtok z očí, uší či nosa.
Prvá pomoc pri podozrení na otravu
Pri podozrení na otravu rastlinou je najdôležitejšia rýchla reakcia. Zvieratko je potrebné čo najrýchlejšie dopraviť k veterinárovi a rozhodne vziať so sebou rastlinu, ktorá otravu spôsobila. Nikdy sa nepokúšajte o domácu samoliečbu, pretože pri každej rastline je liečba iná!
Ďalšie články

02.07.2025
Užitočné živočíchy v záhrade
Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.
Prečítať článok
01.07.2025
Ako kŕmiť ošípané?
Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.
Prečítať článok
24.06.2025
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú
Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.
Prečítať článok