
Aké je najvhodnejšie krmivo pre králiky?
Každoročne štvrtú nedeľu v septembri oslavujeme medzinárodný deň králikov, tento rok sviatok pripadá na 24. septembra. Nezabudnite teda na Vašich miláčikov a doprajte im k ich sviatku dobrú a vyváženú stravu.
Ako vybaviť králikáreň?
Aby ste krmivo mali králikom kam dávať a nebolo len tak pohádzané, bude potrebné králikáreň najskôr vybaviť. Rozhodne by nemalo chýbať krmítko či miska. Miska by mala byť ťažká, aby sa králikom nepodarilo ju prevrhnúť. Dôležité sú aj jasle na seno, ktoré sa plnia buď z boku, alebo zhora. Poslednou podstatnou súčasťou králikárne by mala byť napájačka na vodu, ktorá je zo všetkých možností najhygienickejšia.
Ako teda králiky kŕmiť?
Kŕmenie podávame najlepšie 3x denne, pričom večer je lepšie dávku o niečo zvýšiť, pretože králiky prijímajú malé množstvo potravy až 30x denne a z toho až 65% krmiva prijmú v noci. Samozrejmosťou by mal byť neustály prístup k čerstvej vode.
Králiky sú bylinožravce a tomu tiež musíme prispôsobiť ich stravu. Základom je seno, ktoré tvorí až 85% jedálnička. To napomáha predovšetkým správnemu tráveniu, zdravému chrupu, a navyše obsahuje množstvo vlákniny. Na jar a v lete môžete pridať čerstvo natrhanú púpavu, ďatelina či mrkvovú vňať, v ktorých je veľa vitamínov a stopových prvkov.
Mimo seno je pre králika veľmi vhodná zelená zelenina, ktorá by mala tvoriť asi 10% stravy. Zaradiť sem môžeme napríklad špenát, kel, brokolicu a niektoré druhy bylín (mäta, bazalka, petržlen, …).
Mnoho chovateľov pridáva k senu granulovanú kŕmnu zmes. Tu rozlišujeme dva druhy - kompletnú a doplnkovú. Kompletné obsahuje všetky druhy živín, ktoré králik potrebuje, a dopĺňa sa iba o vodu a seno. Doplnkovú zmes králikom podávame iba ako prilepšenie k bežnej strave. Pri výbere pozrite na kategóriu zvieraťa, ktorému produkt kupujete. Inú zmes vyžaduje králik vo výkrme, inú dojčiace samice. Myslite na to, že hlavnou zložkou jedálnička by malo byť seno, granulovaná zmes by mala tvoriť maximálne 5 % denného príjmu.
A čo doplnky?
Pre zdravý chov sa odporúča využívať aj minerálne doplnky a lizy. Tým králiky prijmú potrebné vitamíny a stopové prvky. Vyberať môžete medzi množstvom druhov napríklad na podporu imunity a reprodukciu králikov, na podporu enzymatickej činnosti či na podporu zdravej srsti.
Čo myslíte? Kŕmenie králikov zas nie je taká veda. Máme pravdu, že áno?
Ďalšie články

31.03.2025
Druhy vajec
Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.
Prečítať článok
30.03.2025
Chov alpak a lám
Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.
Prečítať článok
24.03.2025
Ako psovi ostrihať pazúriky?
Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.
Prečítať článok