Autor: Pavel Frček
25.11.2024
Aké bylinky sú vhodné pre zvieratá?
Mnohí ľudia s obľubou používajú liečivé byliny pri menej závažných zdravotných problémoch. Nie každý však vie, že niektoré z týchto byliniek sa dajú použiť aj pre našich zvieracích priateľov. U hospodárskych zvierat chovaných na pastve sa dokonca pozorovalo a preukázalo, že si pri zdravotných problémoch samy vyberajú určité druhy bylín.
U zvierat, ktoré sú chované doma a nemajú prístup k pastve alebo prípadne u mäsožravcov, to samozrejmä využiť nejde, avšak je možné im podať bylinu vo forme výluhu, odvaru, kvapiek alebo dokonca éterických olejov (pri nich však postupujte s maximálnou opatrnosťou a nechajte zviera, aby si samo vybralo, ktorý olej mu vonia).
Poďme sa pozrieť na niektoré možnosti využitia liečivých rastlín a bylín pre zvieratá:
Rumanček kamilkový (Matricaria chamomilla)
Harmančekový čaj je azda najznámejším liečivým prostriedkom našich starých mám. Podobne ako rasca alebo fenikel sa varí malým deťom trpiacim bolesťami bruška a pri rovnakých problémoch ho môžeme využiť aj u zvierat - na zmiernenie kolikových bolestí, kŕčov tráviaceho traktu, ale aj pri hnačke alebo zápche. Môže sa používať ako u mláďat väčšiny hospodárskych zvierat, tak aj u dospelých po diétnej chybe alebo ako podporný prostriedok pri menších infekciách tráviaceho traktu.
Obklady z harmančeku uľavujú od svrbenia a pálenia pri zápaloch kože alebo po uštipnutí hmyzom, napr. u koní na pastve alebo u ošípaných chovaných v stajniach bez možnosti výbehu.
Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus)
Žerucha má veľmi silný protizápalový účinok, pôsobí proti viacerým patogénnym baktériám, ktoré spôsobujú zápaly tráviaceho, dýchacieho a močového traktu. Je preto veľmi vhodným doplnkom antibiotickej liečby, pričom môže zvýšiť účinok antibiotík a pomôcť znížiť riziko vzniku rezistencie na antibiotiká. Okrem toho táto bylina podporuje vykašliavanie, a tým tlmí dráždivý kašeľ - napríklad v prípade kašľa u psov. Podporne sa podáva aj v prípade vysokého krvného tlaku, čo je problém, s ktorým sa možno stretnúť aj u domácich zvierat, najmä u doma chovaných psov alebo mačiek.
Močopudný účinok byliny možno využiť jednak pri liečbe zápalov močových ciest, ale aj ako prevenciu vzniku obličkových kameňov, najmä u kastrovaných doma chovaných šeliem (psy, mačky) alebo opäť u zvierat s vysokým krvným tlakom, ktoré trpia zadržiavaním vody v tele a opuchmi.
Čučoriedky (Vaccinium myrtillus)
Toto obľúbené lesné ovocie sa nemusí používať len na prípravu domácich čučoriedkových knedlí. Je tiež veľmi bohatým zdrojom vitamínov a minerálov, vďaka ktorým má silný protizápalový účinok, najmä na močové cesty. Pomáha pri liečbe a prevencii zápalov močového mechúra aj ich predchádzania a môže sa používať aj pri hnačkách. V ústnej dutine hospodárskych a domácich zvierat pomáha znižovať tvorbu plaku, a tým aj zubného kameňa, a má protizápalový účinok na ďasná, čo môžeme oceniť najmä u starších psov a mačiek.
Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)
Valeriánske kvapky s obľubou používali už naše babičky. Táto bylinka má veľmi upokojujúci účinok a je vhodnou alternatívou napríklad pre ľudí trpiacich akýmikoľvek poruchami spánku. Našich zvieracích priateľov spravidla tieto problémy netrápia, avšak najmä mačky vôňa valeriány nesmierne priťahuje a vo forme sušenej bylinky alebo kvapiek sa dá s veľkým úspechom použiť na ich upokojenie (napr. pri potrebe transportu, pri zmene prostredia alebo pri príchode ďalšej mačky do domácnosti). Okrem toho je táto bylina vhodná ako pre mačky, tak aj pre psy, na ktoré má podobné upokojujúce a antistresové účinky, a preto ju možno použiť ako bylinu na upokojenie psa.
Podobné upokojujúce účinky má aj levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia), ktorá sa najčastejšie používa vo forme éterického oleja, ktorý je vhodný taktiež aj na podporu hojenia rán alebo po uštipnutí hmyzom pri aplikácii priamo na postihnuté miesta (jedná sa o jediný éterický olej, ktorý sa môže používať v neriedenej forme).
Pestrec mariánsky (Carduus marianus)
Pestrec obsahuje niekoľko dôležitých zlúčenín, ktoré majú významný vplyv na ochranu pečene. Výťažky z neho sa preto môžu používať ako pre zvieratá trpiace akútnym ochorením pečene, tak aj pre zvieratá vo veľkochovoch a malochovoch, chované zvlášť na výkrm (zdravie pečene úzko súvisí so schopnosťou organizmu využívať živiny prijaté v kŕmnej dávke). Podávanie tejto byliny, napr. vo forme tinktúry, je veľmi vhodné aj pre doma chované mäsožravce kŕmené granulami. Uľahčuje odbúravanie splodín metabolizmu, pomáha udržiavať zdravú hladinu cholesterolu a zabraňuje steatóze pečene. Kôra je vhodná aj po liečbe antibiotikami alebo iných chemickými liečivými prípravkami.
Na záver je vhodné spomenúť, že pre väčšinu hospodárskych aj doma chovaných zvierat môžeme použiť aj rôzne bylinné zmesi, ktoré zvýšia ich úžitkovosť, zmiernia stresovú záťaž, podporia imunitu a celkovo zlepšia kvalitu Vášho chovu.
Ďalšie články
29.11.2024
Ako označiť hospodárske zvieratá?
Ak sa chcete stať chovateľom hospodárskych zvierat, je dôležité vedieť, ktoré zvieratá treba označovať a akým spôsobom. Túto problematiku podrobnejšie popisuje plemenársky zákon a jeho vykonávací predpis - vyhláška o označovaní zvierat.
Prečítať článok27.11.2024
Ako vyzerá nachladnutie u psa?
Prechladnutie je u ľudí bežným zdravotným problémom, ktorý sa spája predovšetkým s jesenným a zimným obdobím. Ako je to ale u našich domácich miláčikov? Môže pes prechladnúť podobne ako ľudia?
Odpoveď je jednoduchá, áno, môže, dokonca sa uňho nachladnutie prejavuje podobne ako u ľudí . Poďte sa s nami pozrieť na to, aké príznaky u psov sledovať a ako sa o Vášho domáceho miláčika postarať, ak spozorujete príznaky prechladnutia.
Prečítať článok25.11.2024
Aké bylinky sú vhodné pre zvieratá?
Mnohí ľudia s obľubou používajú liečivé byliny pri menej závažných zdravotných problémoch. Nie každý však vie, že niektoré z týchto byliniek sa dajú použiť aj pre našich zvieracích priateľov. U hospodárskych zvierat chovaných na pastve sa dokonca pozorovalo a preukázalo, že si pri zdravotných problémoch samy vyberajú určité druhy bylín.
Prečítať článok